Siirry pääsisältöön

Valkoviini Chateau Filhot 2007 – samettista makeaa Sauternesista



Makea valkoviini on vielä blogissamme pisteyttämättä, vaikka sitä onkin maisteltu mm. keväällä  2017 (Chateau de Malle 2005).
Pääosin olemme nauttineet makeaa valkoviiniä  jälkiruokaviininä. Nyt halusimme testata sitä suolaisen maistelulautasen kera.

Chateau Filhot 2007


Viini tulee Ranskan Sauternesin alueelta, joka sijaitsee Bordeaux´n eteläosassa Graves´ssa. Alueen liquoreux-viinit ovat erittäin makeita valkoviinejä, joissa makeus on saavutettu luonnollisin menetelmin erikoisen ilmaston vuoksi. 
Yön ja päivän lämpötilan vaihtelun ansiosta alueen läpi virtaavasta Ciron-joesta nouseva kosteus peittää viinitarhat sumulla, josta seuraa rypäleen hyvänlaatuinen jalohome (Botrytis cineran). Jalohome kurtistaa rypäleet ulkonäöltään rumiksi, mutta antaa viinille herkullisen ja tunnistettavan aromin. 
Chateau Filhot 2007 kuuluu vuonna 1855 tehdyn Sauternes-Barsac -luokituksen mukaan toiseen laatuluokkaan (deuxièmes cru). Viinitarhan koko on 62 hehtaaria ja viiniköynnökset ovat 35-vuotiaita. Viinitilan on perustanut Romain de Filhot vuonna 1709. Tila on pysynyt suvun omistuksessa siitä lähtien. Nykyisin sen omistaa kreivi Henri de Vaucelles.
Chateau Filhot 2007 rypälekoostumus on seuraavanlainen: Semillon 60%, Sauvignon 36% ja Muscadelle 4 %.

Maistelukokemukset


Ulkonäöltään viini oli kirkas, kimmeltävä ja liikkui lasissa raskaasti. Väriltään se oli syvän kullankeltainen. Tuoksu oli voimakas, kehittynyt ja hunajainen. 
Viini oli maultaan täyteläinen ja runsaan hedelmäinen. Aromeina nousivat esiin erityisesti trooppiset hedelmät; ananas, mango ja passionhedelmä. Jälkimaku oli erittäin pitkä. Kokonaisuutena viini oli tasapainoinen ja monivivahteinen.
Tämä elegantti, pehmeän samettinen viini sopii mielestämme niin makealle kuin suolaisellekin tarjottavalle. 

Ranskalainen tunnettu valssi perinteisenä harmonikkaversiona kuvaa mielestämme hyvin viinin luonnetta. Voisi hyvin kuvitella valssin soivan ranskalaisessa bistrossa, jossa baskeripäiset taiteilijat istuvat maistelemassa suosikkiviiniään. :)
_________________________________

Pisteet: 17/20, hopea   


Lisätietoa:

Viinitalo Chateau Filhot 
_________________________________


Maistelulautasella 

tarjolla oleville ankanmaksalle ja savustetulle kinkulle viini sopi erittäin hyvin. Myös makeat maut, kuten viikunahilloke ja kirpeähkö ananaskirsikka saivat viinistä lempeän kumppanin.

Lisää maistelulautasesta...
__________________________

Lue myös:

__________________________________

SUOSITUIMMAT

Portugalilaista lihapataa ja täyteläistä punaviiniä - Rabo de Galo Reserva 2018

Rabo de Galo Reserva 2018 on hyvä ruokaviin i ja varsinkin talvisille lihapadoille sen voimakas maku sopii erittäin hyvin. Portugalilainen lihapata, Estufado Madresilva – naudanlihasta, porkkanoista, herkkusienistä, tomaateista, sipulista, valkosipulista ja hillosipuleista liedellä haudutettu portugalilainen lihapata keitettyjen perunoiden kera oli herkullinen. Lue lisää viinistä ja viinimaa Portugalista ...

Makea valkoviini Unkarista - Tokaji

Vaihteluksi kuiville puna- ja valkoviineille halusimme pitkästä aikaa suun makeaksi.   Blogissa on aiemmin arvioitu useita ranskalaisia Sauternesin alueen makeita valkoviinejä.  Myös Unkarista löytyy maailmankuulu makea valkoviini, Tokaji , johon aikoinaan viininmaistelumme alkuvuosina ihastuimme, mutta joka sittemmin on jäänyt lähes unohduksiin.  Unohduksissa ollutta viiniä ei tietenkään löytynyt myöskään viinikaapistamme. Alkon valikoimissa Tokaji-viinejä on muutamia, joista maisteltavaksi hankimme vuosikerraltaan nuorimman  St Stephans Crown Tokaji 5 Puttonyos 2013. Jalohomeisen viinin synty Unkarin Tokajin alueella on pitkä historia viininviljelyssä. Sen ensimmäinen tarhaluokitus tehtiin jo vuonna 1641 ja Tokajia pidetään myös ensimmäisenä viinialueena, jossa opittiin käyttämään jalohomeisia rypäleitä viinin valmistuksessa.  Historiatietojen mukaan sodat repivät Tokajin aluetta yli 300 vuotta sitten, eikä väestöllä tuolloin ollut juurikaan aikaa paneutua viin

Alkuviini Pietra 2016 – luonteikasta punaviiniä Susumaniello -rypäleestä

Hyvä makupari: Pietra Susumaniello 2016 ja italialainen lampaanmaitojuusto Pecorino Romano  (edessä) Vuoden rypäleteema jatkuu. Tällä kertaa vuorossa oli punainen rypäle Susumaniello Etelä-Italian itärannikolta Apuliasta (Pugliasta). Pietra Susumaniello 2016 - viiniharvinaisuuden saimme lahjaksi tyttäreltämme keväällä 2019.  Tämän viinin kanssa olisi voinut tarjota vahvaa liharuokaa, jopa riistaa. Viinille on kuitenkin suositeltu myös vahvoja, suolaisia juustoja. Tällainen on esimerkiksi Pecorino Romano , italialainen lampaanmaitojuusto , jota maistelimme viinin kanssa. Susumaniello -rypäle Susumaniello on yksi maailman harvinaisimmista viinirypälajikkeista. Rypäleen alkuperästä on monenlaisia teorioita. Todennäköisesti rypäle on tullut Italian Apuliaan Adrianmeren yli ehkä Kreikasta tai Kroatian Dalmatian rannikolta. Nykyisin sitä viljellään lähes yksinomaan Apulian Salenton ja Brindisin kaupunkia ympäröivillä alueilla. Susumaniello-rypäle on väriltää